Turistická mapa – Zadní Milíře / Ostrůvek
Osada Ostrůvek – vlevo dřevěná kaple, vpravo lovecký zámeček
Osada Ostrůvek

Je krásné dubnové ráno a my se vydáváme na naší další cestu. Tentokrát  jdeme trošku náročnější trasu ze Zadních Milířů na Ostrůvek. Trasa je dlouhá 12 km a zvládneme ji zhruba za 3 hodiny chůze. Připravme se na výškové rozdíly, takže se trochu zapotíme 🙂

Kousek  za obcí Zadní Milíře, na místě zvaném Pod Dlouhým vrchem, je start naší cesty. Obec Zadní Milíře se nachází asi 2 km na jihozápad od obce Milíře a 10 km od Tachova. 

Rozcestník Pod Dlouhým vrchem – start naší cesty

Vydáváme se směrem na Ostrůvek po cyklotrase 2171. K samotě Ostrůvek nás čeká  krásných 7 km lesem.

Na prvním rozcestí se dejte vpravo – cyklotrasa 2171
Můžeme stavět sněhuláka 🙂
Od Bučiny už jen pouhé 2 km na Ostrůvek.
Lesy zde tvoří většinou smrk a buk.
I v dubnu mráz čaruje.
Už jen pár metrů po zelené.
Na dohled máme lovecký zámeček.

Osada Ostrůvek

Malá osada Ostrůvek (Inselthal), která v posledních letech prochází rekonstrukcí, se nachází uprostřed chráněné krajinné oblasti Český les. V létě je navštěvována cyklisty, v jiném ročním období zde moc turistů nepotkáte.

V roce 1773 zde založil Antonín Zachariáš Fuchs sklárnu. V huti se vyrábělo především tabulové a zrcadlové sklo. Sklárna pracovala pouze do 20 let 19.století . Od roku 1838 chátrala.  Ve druhé polovině 19.století  Alfréd II.  kníže Windischgrätz nechal postavit lovecký zámeček s oborou a rybníky.   Alfréd II. byl velkým milovníkem lesního hospodářství .  Na následky silného nachlazení, které si přivodil při lovu tetřívků, zemřel v roce 1876 ve věku 57 let.

Ostrůvek – lovecký zámeček
Ostrůvek – rybník před loveckým zámečkem

Dřevěná kaple, která je hned v těsném sousedství loveckého zámečku, byla postavena na základě podkladů z roku 1921 švýcarského architekta Heinricha Scherrera.

Ostrůvek – dřevěná kaple

BOD ZÁCHRANY – RESCUE POINT TC 039

Severozápadně od loveckého zámečku jsou zbytky hradu Šelemberk.

Z osady Ostrůvek (715 m) pokračujeme cyklotrasou 2175 směrem k hájovně Němeček. Zhruba po 1,5 km chůze po kamenité cestě dojdeme k rozcestí. Vlevo pokračuje cesta k hájovně Němeček. My jdeme vpravo ke Knížecímu stromu a pokračujeme Ostrovskou cestou až k cyklostezce 2173.

Naše poslední zastávka je u kaple sv. Anny.

Kaple sv. Anny

Kaple sv. Anny

Původně byla kaple dřevěná. Na původních základech byla v roce 1935 postavena  zděná kaple. Po roce 1948, kdy tato místa byla nepřístupná, protože se nacházela v pohraničním pásmu, kaple chátrala.

V Roce 2016 byla na základě historických fotografií a podkladů, kaple na původním místě obnovena. Z původní stavby byl zachován schod, kde byl vytesaný letopočet 1935.


Od kapličky je pouhých pár set metrů z kopce k obci Zadní Milíře. Pokud budete pokračovat opačným směrem, cesta vede k hájovně Němeček.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *