Nabídka pracích prášků na světovém trhu s drogerií je velmi široká a každý velký obchodní řetězec nabízí i své vlastní značky. Společnost DM má svou značku DENKMIT, společnost Rossmann má svou značku DOMOL atd. Většina výrobců se snaží ovlivnit nákupní chování zákazníků dokonale propracovaným obalem, který slibuje, že jejich prací prášek naprosto spolehlivě odstraní skvrny od červeného vína, skvrny od kávy, rzi, oleje, čokolády, od propisky, borůvek, malin či zmrzliny nebo skvrn a fleků od potu. Nezávislé testy v Německu opakovaně prověřují účinnost těchto pracích prášků a snaží se spotřebitele informovat o kvalitě a cenách nabízených pracích prášků. Opakované testy prokázaly účinnost německých pracích prášků, které si celkem bez problémů poradily s běžně ušpiněným a znečištěným prádlem a skvrny perfektně odstranily. Co se však skvrn od čaje, kávy, kečupu či hořčice nebo trávy týče, byly vidět již patrné rozdíly u jednotlivých značek pracích prostředků.

Naše doporučení?

Chcete-li si pořídit skutečně kvalitní prací prášek ideálně z Německa nebo Rakouska, sáhněte po dlouhodobě osvědčených značkách jako je PERSIL nebo ARIEL z Německa. Sice jsou to prací prášky, za které zaplatíte o něco více peněz, ale pokud vezmete v úvahu, že prádlo a oblečení vyprané v německém PERSILU či ARIELU bude již po prvním praní dokonale čisté a příjemně voňavé, levnější prášky na praní budou se skvrnami a nečistotami bojovat i po opakovaném praní.

Jako ekonomicky výhodné prací prášky z Německa a Rakouska můžeme rovněž označit značky pracích prášků OMO, WEISSER RIESE nebo WASCHKÖNIG, které sice nedosahují kvalit a čistící účinnosti německého PERSILU a ARIELU, za to jsou levnější a hodnocení KVALITA vs. CENA je rovněž velmi slušné. Tyto prací prášky z Německa jsou také velmi šetrné k barvám praného oblečení a i po několikanásobném praní mají vypraná trička a mikiny původní nesepranou barvu.

Pokud však chcete koupit prací prášek za co nejlevnější cenu a ušetřit tím peníze z rodinného rozpočtu, jsou i značky německé drogerie DM DENKMIT, drogerie Rossmann DOMOL či německého řetězce s drogerií MÜLLER AVEO  dobrou volbou, ačkoli musíte počítat s kompromisy a u velmi špinavého prádla a oblečení se čistící výsledek nemusí dostavit ani po opakovaném vyprání.

Na posledním místě se nachází prací prášky značek ALDI, NORMA, EDEKA, PENNY nebo KAUFLAND. Obecně však lze tvrdit, že prací prášky z Německa a Rakouska jsou kvalitnější a účinnější, bez ohledu na to, kde byly vyrobeny. Velké chemické společnosti jako je P&G Procter and Gamble, Unilever, Henkel se zabývají rovněž vývojem a testováním nových a účinnějších formulí, zatímco prodejci jako je DM, Rossmann nebo Kaufland si nechávají produkty vyrábět a vyvíjet u třetích firem a jsou zaměřeny hlavně na prodej širokého portfolia drogerie. Největší výrobci a producenti pracích přípravků (prací prášky, gely, prací kapse a aviváže) využívají k výrobě továrny po celém světě. To znamená, že třeba továrna v Čechách vyrábí prací prášky jak pro český trh, tak pro trhy „západní“ jako je Německo, Franci, Anglie, Španělsko, Itálie či Rakousko, Holandsko a Belgie, ale také pro „východní trhy“, Rumunsko, Rusko, Polsko nebo Maďarsko a Slovensko. Samozřejmě, že s jiným složením a tím pádem také jinou vůní a hlavně jinou čisticí účinností.

Nadnárodní firmy obecně využívají k výrobě země s levnou pracovní silou a nízkými náklady, aby co nejvíce vydělaly. Není žádná výjimka, že jednu továrnu sdílí konkurenční firmy. To platí jak při výrobě drogerie, tak při výrobě cigaret nebo tenisových raket. Paradoxem však je situace, kdy kvalitnější prací prostředky v Německu jsou levnější než prací prostředky horší kvality v Čechách. Je to rovněž ovlivněno kupní silou obyvatelstva a protože je nás málo, musíme o proti Němcům platit více i za horší produkty, aby to firmám dávalo ekonomický smysl – velkou část zisku jim totiž spolkne logistika a kilometr je na celém světe stejně dlouhý :-).

Vítěz testu

Vítěz našeho testu německé drogerie a jednoznačné doporučení získaly dva výrobky. Jedná se o německý prací prášek PERSIL a prací prášek ARIEL PROFESSIONAL.

Správnost našeho testu potvrzují rovněž ohlasy a recenze mnoha pravidelných uživatelů těchto přípravků, kteří je měli možnost otestovat na vlastní kůži. Oba prací prášky lze koupit jak ve verzi universal, na bílé prádlo a na barevné prádlo. Síla a účinnost těchto pracích prášků z dovozu je dokonalá a již podle názvu slouží pro profesionální praní. Ideální prací prášek pro hotely, restaurace, kavárny, ubytovny, rekreační střediska a penziony.

Na druhém místě se umístil prací prášek OMO. Tento ověřený universální prací prášek je jedním z nejprodávanějších pracích prášků v Německu a Rakousku již několik desítek let. Příjemná vůně čerstvě vypraného prádla a spolehlivá čistící účinnost na celou řadu skvrn a fleků, je oprávněný důvod, proč se prací prášky OMO těší stálé oblibě. Rovněž nízká cena je pro mnoho maminek rozhodující pro nákup.

Stejně jako v loňském roce se na třetím místě umístil prací prášek Weisser Riese Color. Velmi kvalitní a opět cenově dostupný a přívětivý prací prášek z dovozu v ekonomicky výhodném balení, který vypere a svěže provoní vyprané prádlo na dlouhou dobu. Domácí práce, jako je praní prádla, je s tímto pomocníkem opravdu potěšení.

Zda si zvolíte pro praní prací prášky, prací gely nebo prací kapsle je čistě na Vás. Skutečné rozdíly však vidíme v používaných značkách a podle výrobců. Kvalitní prací prostředky rovněž výrazně méně poškozují vlákno praného prádla a oblečení a jsou mnohem ohleduplnější k barvám, které si dlouhou dobu udržují původní vzhled, sytost a odstín. I to je třeba brát v úvahu, pokud chcete ušetřit. Levné, laciné a hlavně méně kvalitní prací prášky Vám nevyperou látku a textilii do hloubky vlákna a navíc mohou znehodnotit oblečení a prádlo za mnoho set i tisíc korun. A to se opravdu vůbec nevyplatí. Pokud je Vaše prádlo pouze lehce propocené a zapáchá, využijte ve vaší pračce pouze nejkratší prací cyklus s použitím malého množství pracího prášku.

Z čeho se vlastně prací prášky skládají?

 • Enzymy pomáhají odstraňovat zejména mastné skvrny, nečistoty od jídla či fleky a skvrny od krve, tedy znečištění biologického charakteru. Fungují zásadně při praní na nižší stupně, jakmile teplota překročí 40 °C účinnost enzymů se ztrácí.
 • Bělidla a bělicí látky odstraňují hlavně barevné skvrny a nečistoty a jsou ideální zejména pro bílé prádlo. Jsou efektivní od 40° až 60 °C. Bělidla však prádlo nezbavují nečistit, pouze se starají o to, aby bylo prádlo zářivější. V případě, že vaše prací prášky neobsahují bělidla, můžete prádlo sušit na sluníčku a získáte tak velmi podobný efekt, navíc přírodní cestou. 
 • Plnidla velmi často síran sodný, mají za úkol pouze zvětšit objem, což slouží hlavně jako marketingový nástroj a díky plnidlům jsou prášky na praní rovněž sypké
 • Aromatické látky zajišťují u pracích prášků originální vůni. Negativně může způsobovat alergické reakce a dráždění pokožky. Velmi zásadní pro malá miminka s citlivou kůží a pro alergiky.
 • Fosfáty dříve používány pro výrobu prášků na praní. Pro neblahý vliv na přírodu bylo od používání fosfátů upuštěno
 • Zeolity nahradily škodlivé fosfáty. Výroba zeolitů je z přírodních surovin.

Ekologické prací prášky

Ekologické praní

Ačkoli jsme testovali rovněž ekologické prací prášky firem Frosch nebo Ecover, bohužel jsme zjistili, že tyto prací prášky mají výrazně nižší čistící a prací účinek. Tyto ekologické prášky na praní příjemně voní, ale chybějící neekologické čistící složky extrémně snižují efektivitu těchto prášků. Pokud však máte alergické dítě nebo velmi citlivou pokožku, určitě byste měli minimálně testovat a zkoušet, dokud nenajdete vhodný prací prášek, který Vám bude vyhovovat. Je nutno podotknout, že i značky Ariel a Persil mají dnes v nabídce speciálně vyvinuté a vyrobené prací prášky pro miminka a alergiky. Mnoho maminek tyto sensitivní prací prášky s úspěchem používá.

Největší výrobci drogistických výrobků na světě jsou

Procter & Gamble, Ecolab Inc, Unilever plc, Henkel AG & Co KGaA, Church & Dwight Co. Inc, Colgate-Palmolive Company, Dial, Reckitt Benckiser Group plc, The Clorox Company, Lion Corp.

Významní výrobci kvalitní drogerie jsou

(seřazeno abecedně)
 • AkzoNobel
 • Amway
 • Betco Corporation
 • Church & Dwight Co. Inc.
 • Colgate-Palmolive Company
 • Den-Mat Holdings
 • Dial
 • Ecolab Inc.
 • Ecover
 • FROSCH
 • Henkel AG & Co KGaA
 • James Austin Company
 • Johnson & Johnson
 • Kutol Products Company
 • Lion Corp.
 • Nafine Chemical Industry Group Co. Ltd.
 • Nice Group
 • Oralabs
 • Piedmont Chemical Industries
 • Procter & Gamble
 • Reckitt Benckiser Group plc
 • Rose Raining
 • Sheffield Pharmaceuticals
 • State Industrial Products Corporation
 • The Clorox Company
 • The Original Bradford Soap Works
 • The Sun Products Corporation
 • Unilever plc
 • US Chemical
 • Zep Inc.
Kategorie: Drogerie

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *